• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Abc funkcjonowania organu stanowiącego jst i biura rady. Aktualne zagadnienia w bieżącej pracy i praktyczne rozwiązania

Potwierdzone
Program i karta zgłoszenia

Szkolenie on-line: wirtualne szkolenie prowadzone i realizowane za pomocą platformy, która umożliwi obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.

Proponujemy Państwu szkolenie, którego przedmiotem będzie działanie biura rady, jak i samej rady oraz radnych.

Ważne informacje o szkoleniu

Proponowane Webinarium to kompendium wiedzy w zakresie funkcjonowania organu stanowiącego JST i biura rady. Podczas zajęć w pigułce zostaną przedstawione najistotniejsze zagadnienia, których znajomość jest niezbędna do wykonywania zadań w obszarze działalności organu stanowiącego i obsługi rady. Zaprezentujemy dobre praktyki postępowania, które uczestnicy będą mogli wdrożyć w swoich jednostkach.

zwiń
rozwiń
Cele i korzyści
  • Przybliżenie problematyki funkcjonowania JST, ze szczególnym uwzględnieniem organu stanowiącego JST.
  • Wyjaśnienie wątpliwości i wskazanie odpowiedzi w wielu obszarach funkcjonowania samorządu.
  • Przekazanie praktycznych przykładów, doświadczeń i sytuacji z życia wziętych.
  • Zdobycie praktycznej wiedzy dla początkujących uczestników.
  • Usystematyzowanie wiedzy dla bardziej zaawansowanych.
  • Zapoznanie z aktualną interpretacją poszczególnych zagadnień w funkcjonowaniu rady.
  • Uzyskanie odpowiedzi i poznanie praktycznych rozwiązań w problematycznych sytuacjach.
zwiń
rozwiń
Program

1. Zagadnienia ogólne:
a. Ramy prawne funkcjonowania organów JST.
b. Wzajemna relacja organów gminy – organ stanowiący a wykonawczy.
c. Status prawny radnego - podstawowe prawa i obowiązki.
2. Organizacja rady i zadania biura rady:
a. Rola i zadania przewodniczącego rady.
b. Obsługa rady przez biuro rady, relacje służbowe i współpraca z przewodniczącym rady, przygotowanie sesji i komisji.
c. Porządek i przebieg obrad sesji rady – w tym głosowanie i nagrywanie.
d. Funkcjonowanie komisji rady, zadania przewodniczących komisji i radnych.
3. Funkcjonowanie i aktualne zagadnienia w pracy rady:
a. Działalność kontrolna rady, komisji rewizyjnej.
b. Interpelacje i zapytania radnych, dostęp do informacji publicznej.
c. Rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji.
d. Oświadczenia majątkowe radnych.
e. RODO - obowiązki w zakresie ochrona danych osobowych.
4. Dyskusja, udzielenie odpowiedzi na pytania Uczestników.

zwiń
rozwiń
Adresaci

W szczególności osoby, które rozpoczęły wykonywanie zadań związanych z obsługą organów stanowiących (np. pracą w biurze rady), osoby, które chcą usystematyzować swoją wiedzę i poznać aktualną interpretację poszczególnych zagadnień w funkcjonowaniu rady, przewodniczący rady lub radni.

zwiń
rozwiń
Informacje o prowadzącym

Doświadczony szkoleniowiec z zakresu procedur postępowania w JST, praktyk, od 12 lat Sekretarz Gminy i Miasta Chęciny. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ w Krakowie, specjalność administracja samorządowa. Trener z praktycznym doświadczeniem w zakresie funkcjonowania administracji oraz zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. Zajmuje się m.in. nadzorem nad sprawami związanymi z organizacją pracy urzędu i współpracą z biurem rady. Wykładowca akademicki na studiach podyplomowych w zakresie samorządu terytorialnego, administracji i prawa publicznego.

zwiń
rozwiń
Informacje dodatkowe

Cena: 379 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.

Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 17 stycznia 2023 r.