Już jutro rozpoczynamy w Warszawie II Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej. Przez dwa dni będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób budować kapitał społeczny na poziomie lokalnym? Co można zrobić, aby mieszkańcy polskich miast i gmin silniej angażowali się w podejmowanie decyzji dotyczących ich społeczności? Jak powinna wyglądać współpraca organizacji społecznych z samorządem, by na poziomie polskich gmin istniały silne, demokratyczne i otwarte na zmiany wspólnoty? 


Odpowiedzi na te pytania szukali autorzy i autorki książki „Kapitał obywatelski społeczności lokalnych” którzy, przyjrzeli się procesom społecznym wpływającym na funkcjonowanie polskiej samorządności lokalnej. 


Zachęcamy do lektury rozdziału podsumowującego tę publikację. Dr Cezary Trutkowski w tekście „Zgorzkniały aktywizm – poza menedżerską i romantyczną wizją samorządności lokalnej” pisze o aktywności społecznej na poziomie lokalnym z perspektywy 35 lat rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Co się przez te lata udało? Na jakie przeszkody napotykają dziś organizacje społeczne i aktywiści? Co można poprawić, by przystosować nasz system samorządowy do zmieniających się potrzeb społecznych i przygotować go na wyzwania przyszłości? Zapraszamy do lektury! 
 

Link do tekstu