Najbliższe spotkania Forum Pracowników Oświaty
Sesja konsultacyjno-szkoleniowa Forum
19 listopada 2024 r. - sesja szkoleniowa online nt.:
Rewolucyjne zmiany w finansowaniu oświaty od 2025 roku w nowym systemie dochodów samorządów
Przedmiot sesji Forum:
• Nadchodzą zmiany w ustawie o dochodach jst. Jedno z kluczowych rozwiązań w planowanej nowelizacji ustawy o dochodach samorządów ma dotyczyć finansowania oświaty. W kwestii zasad finansowania oświaty zanosi się na prawdziwą rewolucję, czyli odejście od utrzymywania szkół z subwencji oświatowej. Docierają informacje, że Ministerstwo Finansów odchodzi od dotychczasowego finansowania szkół z subwencji oświatowej na rzecz modelu, w którym utrzymywanie oświaty stanie się zadaniem finansowanym w całości przez jednostki samorządu terytorialnego. Zmiany finansowania będą dotyczyć także przedszkoli. Już od 2025 roku zniesiona zostanie dotychczasowa subwencja oświatowa, a rozwiązania w zakresie dochodów samorządów mają pozwolić samorządom finansować oświatę (szkoły, przedszkola i placówki) bez części oświatowej subwencji ogólnej. Niektóre samorządy otrzymają subwencję, te tzw. ”bogatsze” zaś nie. Nie ulega wątpliwości, iż nowelizacja ustawy dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo potrzebna, a jednym z jej bardzo ważnych elementów będą nowe zasady finansowania oświaty. Trwające prace nad nowym modelem finansowania oświaty i rzeczywiście, w nowym systemie finansowania samorządów (pracuje nad nim resort finansów, ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. - nie będzie subwencji oświatowej. Będzie to zastąpione twardymi kwotami opartymi głównie na dochodach mieszkańców danej jednostki samorządu. Czyli nie na podatku, ale na bazie, od której ten podatek jest wyliczany.
• Czy tak się stanie i czy nowy model umożliwi samorządom pozyskiwanie stabilnych oraz przewidywalnych dochodów? Czy wprowadzenie zmian będzie powodować sporą liczbę działań po stronie osób odpowiedzialnych w samorządach za oświatę ? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi podczas szkolenia. Omówimy również zalety i zagrożenia nowego systemu.
Prowadzący:
Doświadczony wykładowca, współpracownik kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, ekspert z zakresu szeroko rozumianego zarządzania edukacją, w tym ustroju oświaty, prawa pracy w oświacie i finansów oświatowych. Trener realizujący szkolenia dla samorządów lokalnych, dyrektorów jednostek systemu oświaty, dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Autor wielu opracowań i publikacji, m. innymi książki: „Centra Usług Wspólnych w samorządach”. Współautor nowelizacji przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Konsultant i doradca korporacji samorządowej – związku gmin, wykładowca uczelni wyższej. Redaktor opinii prawnych publikowanych w systemie INFOR. Prowadzi usługi konsultingowe, szkolenia, wdrożenia i audyty, a także działalność ekspercką, w ramach której doradza zarówno organom jednostek samorządu lokalnego, urzędnikom samorządowym, dyrektorom jednostek oświaty jak i innym pracownikom tego sektora.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym wydarzeniu. Poniżej zaproszenie oraz link do zapisu.
Sesja konsultacyjno-szkoleniowa Forum
11 grudnia 2024 r. - sesja szkoleniowa online nt.:
Rozliczenie kosztów wychowania przedszkolnego pomiędzy gminami na zakończenie 2024 roku oraz ustalenie wysokości PKD w styczniu 2025 roku
Przedmiot sesji Forum:
• Praktyczne przedstawienie procedur związanych z rozliczeniem finansowym pomiędzy gminami w przypadku uczniów niebędących mieszkańcami gminy prowadzącej lub dotującej placówkę wychowania przedszkolnego – na bazie konkretnych przykładów, z wykorzystaniem przykładowego narzędzia do obliczania podstawowej kwoty dotacji.
Wskazanie jakie wydatki bieżące należy przyjąć do obliczenia podstawowej kwoty dotacji, w jaki sposób zaktualizować liczbę uczniów i kwotę dotacji, jakie informacje ogłosić w BIP i w jaki sposób przetwarzać dane osobowe w zakresie realizacji tego zadania.
• Ugruntowanie i uaktualnienie wiedzy z zakresu objętego tematyką zajęć, z uwzględnieniem rozstrzygnięć nadzorczych i orzecznictwa oraz umożliwienie wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie realizacji przepisów dotyczących finansowego rozliczenia pomiędzy gminami kosztów wychowania przedszkolnego uczniów niebędących mieszkańcami gminy.
Prowadząca:
Specjalistka z zakresu funkcjonowania systemu oświaty oraz przepisów, regulujących status nauczycieli oraz pracowników samorządowych. Praktyk z ponad dwudziestoletnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym w wydziale oświaty urzędu miasta. Autorka aktów normatywnych w randze uchwał rady gminy, zarządzeń organu wykonawczego gminy, decyzji administracyjnych. Trenerka szkoleń z branży oświatowej, wysoko oceniana przez ich uczestników.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym wydarzeniu. Poniżej zaproszenie oraz link do zapisu.